Lądek-Zdrój to nieduże miasto - uzdrowisko (około 6 tys. mieszkańców) na Dolnym Śląsku, w Kotlinie Kłodzkiej, w otoczeniu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Prawa miejskie Lądek posiada już od roku 1282, jest to jednocześnie jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Niektóre źródła podają iż istniały tutaj urządzenia kąpielowe, które zostały zniszczone podczas najazdu Mongołów w połowie XIII stulecia. Najstarszy zakład przyrodoleczniczy Jerzy został wybudowany pod konie XV stulecia. Z kolei od roku 1572 datuję się historię Lądka jako miasta - uzdrowiska. Wtedy to władze miasta wykupiły kąpielisko. Podbudowano nowe budynki łazienkowe, dom dla gości. Około 20 lat później, lekarz Habsburgów Jan Crato pisze tekst o zaletach leczenia w Lądku.
Lądek Zdrój słynie z wód z domieszką radonu i siarczkowych i fluorkowych wód termalnych. Leczy się tu głównie choroby reumatyczne, ortopedyczne i neurologiczne.
Poza uzdrowiskiem w Lądku warto zobaczyć np średniowieczny (1565r.) Most Świętego Jana - dwuprzęsłowy most, który nie poddał się żadnej z powodzi. Zdobi go figura Jana Nepomucena - która jest kopią praskiej figury na Moście Karola. Kolejną ciekawostkę stanowi Figura Trójcy Świętej z połowy XVIII wieku. To przykład barokowego pomnika - zwieńczenie pomnika to Trójca Święta w postaci Boga Ojca i Chrystusa trzymającego koronę - a pod nimi Duch Święty pod postacią gołębicy. Warto także odwiedzić Kościół Narodzenia NMP z końca wieku XVII-tego.
Na terenie miasta znajduje się także Arboretum - czyli ogród leśny - z egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów. Został on założony dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku, zajmuje powierzchnię około 2 hektarów. Na miłośników narciarstwa czeka Stacja Narciarska. To niewielki ośrodek o różnicy poziomów 100m. Przygotowane są trzy trasy narciarskie obsługiwane przez trzy wyciągi.